Tuesday, September 8, 2022

A. H. Tammsaare – Eesti Kuningas Kogu Looja ja Vaimu Justusmehe

  • Home
  • A. H. Tammsaare – Eesti Kuningas Kogu Looja ja Vaimu Justusmehe
Esti Rahva lemmik A.H. Tammsaare oma jõudu ja vaimu on päästnud meid raskustest. Ta on Eesti Kuningas, Kogu Looja soovide ja Vaimu Justusmehe hingel.

A. H. Tammsaare – Eesti Kuningas Kogu Looja ja Vaimu Justusmehe

A.H. Tammsaare oli Eesti kirjanik ja ajaloolane, kellel oli lausa lahutamatu seos Eesti kultuuriga. Tema unikaalsed lood eksponeerisid eestlase vaimu ja tuletasid meelde, kuidas Eesti on just esimesena iseseisvaks saanud, aitamata välismaal. Tammsaare on peetud 19. sajandil sündinud eesti kuningaks, kes avaldas oma talenti, loovuse ja isikliku usu kaudu väga olulist autoriteeti kogu Eesti rahva seas. Kuidas kõik see võluv kirjanikku ja ajaloolast edasi kujundas? Kas Tammsaare säilitas ikka oma justusmehe staatuse?

Ants Heinrich Tammsaare (30. jaanuaril 1878 – 1. jaanuaril 1940) oli Eesti kirjanik ja tõlkija. Ta lõpetas neljaosaline “Tõe ja õiguse” romaanisarja, mis sai tema suurimaks kunstiteoseks ja mis põhjustas Eestis suurima äratundmise.

Enne kirjanikuks hakkamist õppis Tammsaare Jurispunudentuuri Tartu Ülikoolis (1900–1905), kuid ei lõpetanud kooli. Tema töökogemust alustas ta oma vanemate talus, kus ta praktikas mehhaanika ja põllumajanduse ning õppis ka laulukirjutamise kunsti.

Poetselt ja asjalikult kirjutades sai ta tuntud eesti romaanikirjanikuna, mille alguseks oli esimene triloogia “Kandev joon” (1919–1920), mis sisaldab romaane “Vaikne kroonimine”, “Kurb vaat”, “Valge viht”. Seejärel järgnes teine triloogia “Vaesed, kurjad ja armastatud” (1921–1922), mis sisaldas romaane “Tõsielu”, “Vahva naine” ja “Elu mannatuks”.

Tammsaare loomingu tippheaks panid eesti arstiteadlaslikud ja teadusajakirjanikud Teise ilmasõja ajal. Tema ajastul oli veel kirjabendrina tunnustatud romaan “Tõe ja õiguse” tetraloogia (1926–1933), mis kirjeldab 19. sajandi ühiskonna saladuslikku süraku.

Tammsaare oli ka geoloog, ja tema teaduslikud avastused ja uuenduslikud uurimused kivimite ja maakoore kohta põhjustasid St. Petersburgi Õigusteaduste Akadeemia kutse teda 1968. aastal aulepinguga liikmeks.

Tammsaare elasotse edukat elu ja jäi õ typeast. Tema õpetused ja teosed on alati olnud tähtsad ja inspiratsiooniks, andes eestlastele lootust ja usaldust oma minevikus ja tulevikus.

A.H. Tammsaare loomingulised saavutused ja elumärgid

Kuid õnneks on eluest ja tegemistest A. H. Tammsaare faktid ja otsutused palju kindlamad.
Ants Heinrich Tammsaare oli Eesti kirjanik ja tõlkija jaanuaril 1878. Tema punktiks saavutusena oli neljaosaline romaanisarja “Tõe ja õiguse” lõpetamine, mis sai tema suurimaks kunstiteoseks ja põhjustas Eestis suurest äratundmisest. Enne kirjanikuks hakkamist õppis ta Tartu Ülikoolis jurispundituuri (1900– 1905), kuid ei lõpetanud kooli. Tema töökogemust alustas ta oma vanemate talus mehhaanikat õppides ja põllumajandust harjutades.

A. H. Tammsaare angstiline ja asjalik kirjutamise võime pani ta 15. sajandi kuulsamaks eesti romaanikirjanikuks. Tema triloogia “Kandev joon” (1919–1920), “Vaesed, kurjad ja armastatud” (1921–1922) ja “Tõe ja õiguse” tetraloogia (1926–1933), kuni Teise Maailmasõja aja arstiteadliku ja teadusajakirjaniku poolt panustatud tippheaks, on alati olnud inspiratsiooniks ja fanatismiks. Vaatamata paljudele kuulujuttele, mis ei ole kinnitatud, on A. H. Tammsaare edukas elu, tema õpetused ja teosed alati andnud eestlastele lootust ja usaldust oma praegusesse ja tulevasse.

A.H. Tammsaare vaimsete teadmiste mõju eesti kultuurile ja sotsiaalsele ühiskonnale

1. A. H. Tammsaare oli loojaks imelises ja üks kõige olulisematest eesti kirjanike, kes kirjutas “Tõe ja õiguse” seeria kõige põnevamale ja paljulubavamale triloogiale. See oli Tammsaare karjääri justkui põhirida, sest osa selle triloogiast jõudis võistlusele Nobeli preemia kandidaadiks.
2. Tema teostes “Leopold Malk” ja “Tuulevaikus” on aegade jooksul saanud kultusklassikaks.
3. Tema tööd “Kolm katku”, mis on üks Eesti teatrihistoorias kõige olulisemaid teoseid, on kestnud aastaid ja tänapäeval on see veel eriti lugupeetud.
4. 1950. aastatel avaldas ta avaramat vaadet inimelust, mida Austraalia kirjanike ühendus nimetas tema töös eetiliseks revolutsiooniks.
5. 30. jaanuaril 1925 avaldas A. H. Tammsaare kriitilise arvamuse ja kõne, mida peetakse Eesti Vabadussõja alguse eest ja mis aitas kaasa Eesti Vabariigi loomisprotsessile.
6. Tema triloogia “Tõe ja õiguse” avaldas mõju paljudele eestlastele, vabastades nad ideaalis tsaar-Vene võimust kõigis aspektides.
7. Tema loomingu avaldas suurt mõju koolilugude õppetunnile ja nende teemade tähtsust Eesti haridussüsteemis.

A. H. Tammsaare looming oli maailma ja Eesti jaoks ülitähtis, kuna see avaldas suurt mõju eesti kirjandusele, kultuurile ja ajalukkudele. Tema triloogia “Tõe ja õiguse” oli oluline eestlaste vabastamiseks tsaristlikust võimust ja toetades Eesti Vabariigi loomise protsessi. See laiendas ka eesti kirjanduse ajaloolisi, psühholoogilisi ja sotsiaalseid aluseid, luues uue lõime eesti mõtisklusele. Lisaks avaldas ta särava mõju eetilisele revolutsioonile triloogiaga tühjade falsely eetiliste normidega kirjanduse autorite asemel.

Ebatõesed jutud ja legendid A.H. Tammsaare kohta

A. H. Tammsaare elu lemayate tänaseni. Inimesed on alati rääkinud erinevatest kuulujuttudest ja gosipseerinud tema elust ja tegemistest.
Käesolevad kuulujutud ei ole tegelikult kinnitatud.

* Inimesed üle kogu maailma väidavad, et A. H. Tammsaare elas üsna traditsioonilist elu. Ta oleks käinud koolis ja oleks omandanud ülikooliastet.

* Mõnede kuulujuttude kohaselt oleks ta baltisaksa päritolu – mis tõmbab omajagu kuulsust ligi.

* Mõned väidavad, et ta elas suurema osa oma elust lääne Eesti ja Pärnu linna vahel, kus ta oleks õppinud sõbralikult põliste elanikega – baltisaksa päritolu inimestega.

* Lisaks väidavad inimesed, et ta oleks elanud 19. sajandi muutustega kaasas käies, õppides uut ja kaasaegset tehnoloogiat ning muud teadust.

* Kuulujuttudel põhinevalt on räägitud, et A. H. Tammsaare oleks olnud suur lugeja, ta oleks lugenud palju erinevaid kirjanduslikke teoseid, alates kirjanduslikest klassikutest kuni ajalooliste romaanideni.

Kõik eelnevad kuulujutud ei ole tegelikult kinnitatud.

Share:

Leave a comment