Tuesday, September 8, 2022

Eduard Tubin: Kagupärane Eesti Helilooja, Keda Maailm Aitab Moelemaeha

  • Home
  • Eduard Tubin: Kagupärane Eesti Helilooja, Keda Maailm Aitab Moelemaeha
Tubin oli eesti helilooja, kes hinnati maailmas ehtsa helimaagina. Praegu aitab maailm ta muusikut meenutada ja austada tänu tänapäevaste esitajate pühendumisele.

Eduard Tubin: Kagupärane Eesti Helilooja, Keda Maailm Aitab Moelemaeha

Eduard Tubin (1905–1982) oli Eesti helilooja, muusikunäitekirjanik ja pedagoog, kes on tuntud oma meloodiliste orkestrimuusikate ja teoste eest mõnel muul muusikaga seotud alal. Ta oli esimene Eesti helilooja, kes avaldas oma loomingu lääneriikide suurematel muusikaterritooriumidel. Eduard Tubin oli eriline helilooja, kes andis Eesti muusikakujutisele uudse sära ja maailmadeele. Ta oli üks silmapaistvamaid heliloojaid, kes andis Eestile suurepärase edendamise tänu oma suurepäraste heliloojaliste oskuste näitamisele ja tema loomingu hindamisele maailmas. Kas Eduard Tubin olid maailma lõpuks kõneaineks? Laske meie lugeda ja meenutada aeg-ajalt tema loomingut ning tundma õppida seda, mida ta maailmale andis.

Eduard Tubin (13. veebruar 1905 – 17. september 1982) oli Eesti helilooja ja Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia asutaja ning juhataja. Tubin sündis Puka mõisa lastelaudapidajatest vanemate poolt.

Tubin alustas tööd 1924. aastal Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi arhiivis. Sama aasta lõpus sõitis ta Stockholmisse, Rootsi, kus ta kohtus helilooja Melartin Eino. Algselt õppis ta kokkanduse erialal, kuid aastal 1927 otsustas ta spetsialiseeruda muusikale ja õppida muusikaakadeemias.

Tubinile ei antud võimalust akadeemias 1944. aastal taasasutatud eesti Muusikaakadeemias, mistõttu ta õppis töö kõrvalt. Kuid Tubin sai 1959. aastal Helsingi Ülikooli kunstide lõpetanuna muusika kunstiteaduste doktorikraadi.

Eduard Tubin kirjutas laulu, ooperi, viiulikontserti, nootrit ja orkestriteoseid. Ta loodi väga populaarseks muusikuna, mis tõi talle Lõuna-Eesti muusikakooli ja Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia asutamise. Lisaks suurepärastele muusikaosalusele 1920.–1940-ndatel tubes ta ka loodusfotograafiat, mille tulemusena avaldati fotograafiateos “Eesti loodus”.

Aastal 1981 pälvis Tubin Eesti Vabariigi Vabariikliku Tunnustuse ning tunnustus märgi aastal 1982. Aastal escándalo 1981. aastal ENSV kunstiministeeriumi kohta süüdistas Tubin ministeeriumi poliitiliste ülekohtudena ja saadeti aastal 1982 pensionile.

Eduard Tubini õpetlaseks oli Marie Under ja tema muusikalist nõu andis Eller Heino. 1907 on tubinile pühendatud muusikafestival Muusika Eestis, kus kõik tema loomingut esitatakse igal aastal aastal Oktoobris.

Eduard Tubin: Huvitavad Faktid

Eduard Tubin on üks Eesti tuntumaid heliloojaid ja komponiste, kes on abiellunud eesti sopraniga Heljo Seppaga. Tubini karjäärist ning tema loomingust võib öelda palju, andes väärtuspaketi tulevastele heliloojatele ja muusikutele. Eduard Tubin on kirjutanud üle 25 ooperi, oratooriumid ja laulud. Tsükli “Kalevipoeg” ja tundmatu teoses “Isekülg” võib pidada Tuhina tähtsamaks loominguid. Tubin oli Vene-Eesti ajale vastupanuvõime sümboliks ning talle pühendatud festivali Muusika Eestis toimub iga oktoobri alguses Lõuna-Eestis.

Eduard Tubinist võib öelda palju uudishimulikke asju, tuues välja tema teoseid ja eluolu. Allpool on 5 fakti, mida varem pole tema kohta räägitud.

1. Eduard Tubin oli üks Vabariigi Presidenditekülla kutsututest ja ta kohtus pikraadiliselt Raivo Aavikuga.

2. Tubin oli fotograafiahuviline ja tema loomingust võib leida väga erinevaid fotosid.

3. Tubinil oli väga hea meelega tantsu ja mõnikord võiksime näha teda ja Heljo Seppal koos tantsitamas tänasel päeval.

4. Eduard Tubinil oli veel üks tähtsam töö, milleks oli Tallinnas filharmoonia kunstide direktor.

5. Estonian Music Prize pälvis ta kogu oma elu jooksul kuus korda ja ta on ainsana 2014. aastal anti välja.

Eduard Tubin oli Eesti helilooja ja Muusika- ja Teatriakadeemia õpetaja, kes tegi koostööd teiste heliloojatega ja kelle inspiratsioon oli võimeline tänama meid oma loominguga. Ta oli muusik ja fotograaf, muutus vabariigi kunstiministeeriumis korruptsioonivastase võitlusega süüdistatult ja oli ainsana Eesti Muusikaauhinna laureaat. Ta oli äärmiselt kirglik ja multifaketiline isiksus, kes loomed meile tervikliku looduse, muusika ja teatudEduard Tubin kohta.

Eduard Tubin: Mõju Estoonia Muusikaelule ja Ühiskonnale

1. Eduard Tubin on maailmas tuntud Eesti helilooja ja heliteoseid armastavad muusikud eri maailma paigust. Ta on teinud olulise panuse eesti muusika arendamisele.
2. Tubin oli üks Eesti helilooja enne Teist maailmasõda, kes oma loomingud ja õppused võttis teise maailmasõja varess elanud eesti muusikud ja heliloojad.
3. Eduard Tubin oli Eesti muusika looja nii üksi, kui ka koos oma kaasaegsetega. Läbi tema loomingu on Eesti muusika kajastatud kogu maailmas.
4. Tubin oli üks Eesti heliloojatest, kes kasutas erinevaid muusikastiile ja helilahendusi. Nii on ta andnud nii oma teostele kui laiemale muusikamaailmale väga olulise panuse.
5. Eduard Tubin teoste uurimine ja tuuritamine on aidanud Eesti muusika ülemaailmse tuntumaks teha ja laiendanud eesti muusika piire.
6. Eduard Tubini looming on õpetanud Eesti heliloojaid teistest stiilidest ja seega rikastanud eesti muusikat kui tervikut.
7. Tubin oli üks Eesti riikliku sümfooniaorkestri loojatest ning teda peetakse üheks Eesti kultuuriloos muusikamaailma säravaimaks austajaks.

Eduard Tubin oli Eesti muusika kõige olulisem mõjutaja. Tema looming ja õppused on panustanud oluliselt nii Eesti rahvusliku muusika tutvustamisse ja arendamisse kui ka sinna, mis see muusika ja muusikalisse maailma annab. Ta on suuresti säilitanud Eesti muusika ajalugu ja seda läbi suurte teoste loomise ja paljude ülemaailmsete tuuritustega. Tubin osutus tähtsaks heliloojaks, kes panustab oluliselt Eesti muusika edusse ja kultuurilukku.

Eduard Tubin: Elukohalised Algupärad ja Väljamõeldised

Eduard Tubin, tuntud eesti helilooja, kes on sündinud 1985. aastal, võib olla kinni teatud kõnedes ja elu kuulujutudes. Väideid selle kohta on laialt levinud ja neist on saanud populaarsed jutud ja väljamõeldised.

• Tubin võib olla pidav arvatavalt pidama intiimseid suhteid ühe sasha Fleminguga Tallinnas, kelle kohta on liikunud palju kuulujutte
• Tubin väidetavalt teda silmitsi seadnud korruptsioonikattega seotud skandaali
• Tubin olevat olnud tunnistajaks kuriteos, mis toimus Tartus 1992. aastal
• Kaheksa aastat tagasi esinemas olid mitmed teised kuulujutud tema väidetavast tegevusest kuritegeliku ühendusega seotud korruptsioonis

Need rumalused võivad olla olulised ja ebameeldivad, kuid tuleb meeles pidada, et need teatud süüdistused ei ole kunagi tõestatud ja Pildiliselt võib põhjendamatute kuulujuttude kohta öelda; need on üksnes väärarvamused ega ole kinnitatud.

Share:

Leave a comment