Tuesday, September 8, 2022

Lennart Meri, legendaarne Eesti ekspresident: Tundmaõppimiseks Eesti ajalugu

  • Home
  • Lennart Meri, legendaarne Eesti ekspresident: Tundmaõppimiseks Eesti ajalugu
Lennart Meri – Eesti ajaloo legendaarne looja, keda tasuks tundma õppida. Ta oli eesti rahva südamesügavas vaprust looja, väljendades selgelt oma rahva tahet ja tahte meie vabaduse kaitseks.

Lennart Meri, legendaarne Eesti ekspresident: Tundmaõppimiseks Eesti ajalugu

Lennart Meri oli Eesti ekspresidendina tundmatuks jäänu, kes esitleb meie ühiskonnas suurt õiglust. Oma eluajal elas ta läbi Eesti iseseisvuse ülesehitamise, mida ta ei pelganud tugevasti õhutada ja selle saavutamine kahtlemata suurema koalitsiooni poolt. Kahtlemata oli Lennart Meri oluline irooniline ja võimas intellektuaal, kes pidevalt ümbritses kirglikke ja mõttetuid keskkondi. Tal on maailmale õpetanud oluliseid tundeid Eesti vabadussõda ja selle aja edukuse üle. Kuid miks valisid inimesed Lennart Meri Eesti ajaloo kangelaseks? Miks me ikkagi vajame tema mälestust? Millega ta meid inspireeris?

Lennart Meri (1929–2006) oli Eesti endine presidendiaegne ajalehe The Times Magazine’i toimetaja. Ta oli tuntud eestlase ja omas oma kodumaal lojaalne armeeohvitser, kes oli aktiivselt kaasatud kogu maad vabastama ajal Nõukogude Liidu okupeerimise taastamisel.

Lennart Meri sündis 1929. aastal Tallinnas. Tema isa, Arnold Meri, oli Eesti suursaadik Leningradis ja Lennart jäljendas oma isa jälgi astudes diplomaadikarjääri. Kuid tema unistus oli kirjutamine ning ta otsustas pärast 1948. aastal Eestist lahkumist, et ta paneb seda unistust millegi muu vahele. Ta liitus Kanada Tartu Ülikooli õpinguid, kus ta lõpetas ülikooli aastal 1953.

Kui Lennart Meri naasis Eesti 1978. aastal, asus ta tööle iganädalases kahelehes The Times Magazine peatoimetajana. Ta oli entusiastlik eesti identiteedi ja sõnavabaduse nimel ning ta töö kaudu aitas kujundada diskussiooni Eesti taaskasutamisest. Meri sai aasta pärast presidendiks 1960. aastal ning ta suutis aastal 1989 taastada Eesti rahvusliku identiteedi.

Kui iseseisev Eesti Vabariik asutati ja Lennart Meri läks presidendiks, alustas president Meri rahvusvaheliste suhete taastamisega. Ta julgustas majanduslikku vabastamist ja taastaatust Eesti majandusest. Lennart Meri aitas kaasa demokraatliku Eesti Vabariigi lõpuleviimisele ning ta tegi seda kõike väga arukalt ja professionaalselt. Eesti rahvusriigist sai väga võimas Euroopa riik. Lennart Meri presidendiameti ajal oli Eesti üks maailma edukamaid riike. Ta jättis püsiva jälje Eesti ajalukku.

Lennart Meri hindamatu riigiteenimise tõttu on talle aastal 2006 antud Eesti Vabariigi Vabariigi aukõrge medianõukogu aumärgis. Tema mälestus on igavene.

Imetlusväärsed teod Lennart Meri abil

Lennart Meri (1929–2006) oli Eesti endine presidendiaegne ajalehe The Times Magazine’i toimetaja ja väga vastutustundlik Eesti vabastaja. Kuulsast Lennart Meri-st katroonina teavad paljud, kuid nende väärtused, mida ta jättis oma rahvale, on väga olulised. Lennart Meri oli hea sõber ja uskumatu poeg.

Lennart Meri oli karismaatiline isiksus ja tema meeldiv eluviis oli paljude seas selle ajastu armastatud nägu. Ta oli muinasjutu ja lugude armastaja ning elas pedantselt elu. Tema intellektuaalne lahkus ja eneseväärikus, millega ta eestlaste elu rikastas, püsib meie mälus ja ajaloos igavesti.

Meri oli äärmiselt lojaalne oma kodumaale ja ta oli aktiivselt kaasatud Eesti taasvabanemisega Nõukogude Liidu okupatsioonide alt. Ta oli tugev juht oma teo ja mõttega, oma rahvale suunates ja toetades neid läbi raskefna aegade. Lennart Meri tegi palju tegusid Eesti jaoks, et see muutuks iseseisvaks ja vabaks riigiks.

Ta lõi demokraatliku Eesti taastamise ja tegi aastal 1989 Eesti taas oma rahvusliku identistiteedi. Tema johtamise alusel asutati iseseisev Eesti Vabariik ja ta alustas rahvusvaheliste suhete taastamisega. Ta vabastas Eesti majandusest, mis muutis selle üheks maailma edukamaks riigiks. Uurijad usuvad, et riigiteenimise suurepärane t&oticon asendamatu jälg selle rännates Lennart Meri mälestus ja aumärgiga aastal 2006 ja jälle õpetada meid väärtustama oma riigi ja meie eesti identiteeti.

Lennart Meri mõju Eesti ajaloole

Lennart Meri (endine president) oli eestlaseks olemise vastu armastav ja hästi ausat meelt omav poliitik, kes toimetas oluliste muudatustega ajaloolises Eestis. Tema saavutused on jäänud igaveseks inspiratsiooniks kõigile eestlastele:

1. Tema juured rahvusliku identiteedi taastamise teel. Lennart Meri soosik taastada Eesti rahvuslik identiteet ja taastas iseseisvuse paar aastakümmet pärast seda, kui Eesti oli okupeeritud ja piiratud Nõukogude Liidu abil 1940. aastatel. Lennart Meri viis läbi uuendusi riigi eelarves, et taastada majanduslik olukord ja aitas kaasa riigi pöördumisele Turu üles.

2. Ta võttis hoide Eesti liiduks Euroopa Liiduga. Lennart Meri oli otsusekindel tema positsioonil Eesti ühinemisel Euroopa Liiduga ja ärgitas rahvast osalema referendumil selle osas. See oli saavutus nii lähinaabrite jaoks kui ka rahvusvahelise üldsuse jaoks, et näidata maailmale, et Eesti on pöördunud õigete suundade poole.

3. Ta kaitseb eesti väärika ajaloo ja kultuuri. Lennart Meri oli suur huviline Eesti ajaloost ning toetas palju erinevaid projekte, mille abil taastada riigi ajalugu ja kultuuri. Ta ärgitas ka eestlasi võitlema riigi endise okupatsiooni eest ja olema õnnelik Eesti vabaduse üle.

Lennart Meri oli Eesti vabastamiseks ja moderniseerimiseks kasulik inspiratsiooni allikas. Tema saavutused on selgeksaks märgiks sellest, kui palju ta usaldas isegi raskel ajal, eriti kui ta tervisehäired hakkasid osutuma. Lennart Meri jääb meelde eestlastele heldena ja kirgastena, kes loobus isegi välismaailmas ülisuure populaarsuse saavutamisest ning pööras oma energia rahva heaks.

Rumorid ja gossiip Lennart Meri kohta

* Lennart Meri on tuntud oma suurepäraste väärtustega, ent mõned vahendasid seda hüvastijätuks anekdootina, nad ütlesid, et Lennart piilub iga naisega, kes ta oma maatükis külastab.

* Paljud usuvad, et Lennartu ja tema head sõbra Rein Järgingi suhe oli pealekauba tuttavlikkus.

* Lennartu ja tema naise Irene Meri suhe on olnud väga lahutamatu, neil on seitse poega, kuid selle suhte lõpmatus on peetud tänapäeval üheks suurimaks salapäraks.

* Lennart kuulus poleetikasse, kuid pärast hüvastijätu andis ta Paris Matchi ajakirjanikule intervjuu, kus ta viitas oma võimalikule ebasünniksusest.

* Palju räägitakse ka sellest, et tema perekond vältis võimuorienteeritud kohti, Lennart oli kiindunud ühte merepoolsetes maapiirkondades asuvasse pärandmajja.

* Lennart elab mitte ainult oma perekonnale, vaid ka oma loomingule, ta oli meisterlik nii vaimses kui füüsilises vallas.

Kõik siin öeldu võivad olla lihtsalt rumalused ja ei pruugi olla päris tõsi, seega ärge võtke lihtsalt usuks!

Share:

Leave a comment