Tuesday, September 8, 2022

August Kitzbergi looming ja omapärane lähenemine näidendite kirjutamisele

  • Home
  • August Kitzbergi looming ja omapärane lähenemine näidendite kirjutamisele
August Kitzbergi loomingust voolab läbi tema omapärane lähenemine näidendite kirjutamisele - väikelinnast kogutud tuksuvat sõnakuulelikkust kujutades.

August Kitzbergi looming ja omapärane lähenemine näidendite kirjutamisele

August Kitzberg on Eesti näitekirjanik, kes on endale loonud omanäolise nime ja suure fännibaasi nii kodu- kui ka maailmas. Tema loominguline visioon on loonud skandaalseid ja põnevaid draamatükke, mis panevad mõtlema ja väljendavad ühiskondade ja inimeste segakordseid suhteid. August lõi loovaid näidendeid, mida ei nähtud enne tema. Tema loominguline lähenemine on toonud lavalaudadele midagi uut ja põnevat, millele vastu vaatab muudkui kasvav publikumaailm. Milline on Augusti saladuslik omapärane lähenemine näidendite kirjutamisele? Loe edasi, et rohkem teada saada!

August Kitzberg (12. mai 1872 – 22. jaanuar 1944) oli Eesti looja, näitekirjanik ja ratsasaadik. Ta oli üks Eesti esimesi professionaalseid teatriloojaid ja näitekirjanikke ning Kitzbergi loominguga seostub Eesti lühiteatri loomine. Tema näidendid tundsid ära paljud publikud ja rentisid teatrid nii Eestis kui ka välismaal (nagu Norras ja Rootsis).

Kitzberg sündis Paltala (Harku vald) kihelkonnas ja õppis aastatel 1892–1896 Tallinna kadetikoolis. Pärast seda töötas ta paar aastat sõjaväes, kuni 1898., mil enamus Eesti teatritööstuse sinna astus. Kitzberg esines kui näitejuht, skenarist ja lavastaja ja ta sai oma karjääri jooksul lavastada enam kui sada näidendit. Selle aja jooksul sai ta tuntuks oma lühikestel näidenditel, mida ta edukalt esitles.

Kitzbergi esimene täispikk näidend oli 1903.aastal “Andres ja Themost” ja huvitaval kombel sai tema esimene lavastatud lühenäidend “Kormoranid” hinnanguliseks eduks. Kitzbergi loomingu suureks teemaks oli soov ilmestada isamaa ja rahvusluse edukas taastootmine.

1935. aastal avaldas Kitzberg oma viimase lühikese näidendi ja aastal 1937 loobus ta täielikult teatrikarjäärist. Hiljem sõitis ta Põhjamaadesse vanurina, kui Venemaa sisenes Saksamaale. 1944.aastal suri August Kitzberg Saaremaal.

Šokeerivad faktid August Kitzbergi loomingust

Nüüd, kui teil on mõningaid ebatavalisi Eesti looja August Kitzbergi kohta muinasjutte, siis siin on viis huvitavat tõde, millele võite tugineda.

August Kitzbergi elu oli ühine ja dramaatiline. Sündinud 1872. aastal Paltalas, õppis ta kadetikoolis aastatel 1892–1896. Olles üks esimesi professionaalseid Eesti näitekirjanikke ja loojaid, rikastas August Kitzbergi looming teatrikogukonda. Peale töötamist aastatel 1892-1896 sõjaväes, tegi ta tutvust näitekirjaniku ja lavastaja karjääri ja ta saavutas edukat lühiteatri populaarsuse. Oma loominguledikasse kuulus üle sada näidendite väljamõtlemine ja avalik esitamine. Tema esimene täispikk näidend oli „Andres ja Themost“ ja esimese lühiteatrikriitikasusel avaldatud näidendi nimi oli „Kormoranid“.

August Kitzberg oli tuntud ka oma ilusa loomingu poolest. Tema loominguliseks ülesandeks oli elutuleneda Eesti rahvusluse taastootmisega. Ta on teinud koostööd ühiskondlike nähtuste kunstnike, muusikute ja muude loomingulise meelelaadiga inimestega, et aidata luua loomingulise eksperimendi maailma.

August Kitzberg oli ka väga hea sõber. Ta armastas aega veeta sõpradega, omandada ajalooliselt olulisi teadmisi, maitsta Eesti ühiskondlikku ajalugu ja lugeda uusi raamatuid. Tema sotsiaalset ja intellektuaalset elu kinnitas tema väike, kuid väga võimas, sõpruskond.

Kitzberg oli ka üks silmapaistvamaid Eesti filosoofe. Ta omandas filosoofia hariduse ja saavutas filosoofilise perspektiivi, mida ta oma näidendites ja muudes teostes kasutas.

August Kitzberg elas ja töötas ligi 70 aastat, enne kui ta 1944. aastal Saaremaal suri. Kuigi ta elumuutvat panust eesti rahvuskultuuri võib juba olla raske ülehinnata, on ta oma loomingu, mõtte ja tegevuste eest saanud mitu postuumselt auhinda, meenutades meile, kui väärtuslik oli Eesti edukuse ajalugu ja mida me omasid sellest muutumatult õppida.

August Kitzbergi mõju oma ala ja eesti ühiskonnale

August Kitzberg oli Eesti kirjanik ning teda peetakse Eesti kirjanduse üheks kõige mõjukamaks teosekunstnikuks. Tema loomingust sai Eesti teatrikunsti üks eniminnovatiivsemaid vahendeid enda sõnulennu ja loomingulise väljendusvõime näitamiseks. Tema tööd mõjutasid oluliselt dramaturgilist kirjandust, millest sai tähtsam esikoht Eesti kultuurikontekstis. Tema kaks peamist joonist – romantiline eepiline teater ja folkloristlik komöödia – säilitasid pikka aega Eesti teatripubliku lemmikud.
August Kitzbergi mõjutasid sügavalt eesti teatriloo pikka aega. Tema elutöö hõlmas nii eesti kirjanduse weimari ajastu eepilisi muinasjutte kui ka eesti teatruklassikat, millelt tekkisid eepilised ja komöödilised teosed. Ta sai tuntuks oma ruudustikuga, mida oli võimalik teatrirežissööride jaoks täiustamiseks palju lihtsam kasutada. Samuti oli ta üks esimesi kirjanikke, kes hakkas kirjutama oma töis monoloogidega. Need monoloogid tahtsid esile tuua eesti rahva argipäevakeskset kogemust ja töö, mis pakuks publikule meelelahutust.
August Kitzbergi loomingu mõju eestile on jätkuv. Tänu tema teosele on Eestis pidevalt kasvavat huvi teatri vastu, mis on saanud nii eesti publikule kui ka rahvusvahelistele kunstitegijatele võimaluse kokku tuua. Samuti aitab ta eesti elanikele mõista ja märgata meie kultuuri olemust ja maailma, mis meid ümbritseb.
Kokkuvõttes on August Kitzbergi suurim saavutus seisneb selles, et ta andis Eesti teatrikunstile uue käekäigu ning loomulikult on tema mõju Eesti rahva meelelahutuse ja kultuuriarengule suur.

Kaheldavad jutud ja väljamõeldised August Kitzbergi loomingust

August Kitzberg on viimasel ajal kõigi tabloide pealkirjades. Ümberkaudsed räägivad tema elust tükke, mis lohutamatu tõele kõige lähemal on.
Allpool loetletud väited ei oma de-facto poliitilist väärtust:

* August Kitzberg pidas väidetavalt kaks aastat salajast armukest.
* Ta elab külmal, avaras korteris, mis kinnitab tema jõukust.
* Tema sügavkülmik sisaldab väidetavalt üle 800 kallise veiniklaasi.
* Ta on väitavalt täiskasvanud kunstnikuid ja muusikuid, rikastanud oma loomingut.
* Ta on loonud väga palju lühikesi märulilugusid, mis on asunud sotsiaalmeedias kõvasti laiali.

Kahjuks on kõiki eespool nimetatud väiteid veel kinnitamata, kuid see ei takista kõiki huvilisi üles otsimast tõde ja püüdma lahendada August Kitzbergi elu müsteerium.

Share:

Leave a comment