Tuesday, September 8, 2022

Eduard Wiiralt: Eesti Graafikatöötaja, Keda On Elavalt Hoidnud Kunstipärane Au!

  • Home
  • Eduard Wiiralt: Eesti Graafikatöötaja, Keda On Elavalt Hoidnud Kunstipärane Au!
Eduard Wiiralt: Eesti pole mitte vaid kunstiline, vaid ka pühendunud graafikatöötaja, keda on elavalt hoidnud au ja austus!

Eduard Wiiralt: Eesti Graafikatöötaja, Keda On Elavalt Hoidnud Kunstipärane Au!

Veebruaris 1896 sündinud Eduard Wiiralt kujunes Eesti kõige produktiivsemani graafikatöötajaks, kes pühendas oma elu Eesti kunstipärase au tugevdamisele ja kujundamisele. Keda kunstiringkonnas on tänanud aastate jooksul raamatute illustreerimine, graafikakujundamine, stencillimaalimine, lõuendid, paber ja muu – see illustreerib Eduard Wiiralti teravat silma, lõputut armastust kunsti vastu. Kohaliku ja rahvusvahelise tunnustuse kõrval on Wiiralti loomingut tänapäeval elavalt hoidnud kunstipärane au. Mis teeb Eduard Wiiraltist nii erilise kunstnikuna ning kuidas edendab ta tänapäeva Eesti kunstimaailma?

Eduard Wiiralt (1898–1954) oli Eesti graafiline kunstnik, Indiaali kunstnik ja kunstiajaloolane. Ta oli erakordne visandaja ning oli tuntud oma täiuslike joonistuste, skulptuuride, litograafiade ja muude vormidega graafilise kunsti. Eduard Wiiraltit võib pidada Eesti kunsti aareks.

Wiiralt oli sündinud Narvas, Eesti. Tema vanemad olid tööstur ja koolitüdruk. Pärast keskhariduse omandamist, õppis ta Pärnu Kunstiinstituudis ning muutis oma perekonnanime Wiiraltiks. Eduard Wiiralt osales Eesti Vabariigi Kunstimuuseumi esimeses näitusel ja esitas oma kaasakutsuja kunstnikele I maailmasõja langemise tarbeks.

Wiiralt õppis hiljem veel Ragi Kunstikoolis ja Prantsuse Akademias. Aastal 1921 lahkus Wiiralt Eestist ja elas Pariisis ning õppis Montparnasse’i Kunstitehases ja Grand Chaumiville’i fakulteetis. Ta mõjutas termoskulptuuri ja mosaiikide stiile ning oli ainulaadse stiiliga maali- ja skulptuurikunstnik.

Wiiralte kunst oli iseloomustatud detailide poolest, liikuvuse ja vormide täpsuse poolest. Ta võib pidada ka üheks Modernismi eestvedajateks. Tema tuntumad maalid hõlmasid Barokse stiiliga arhitektuuriteoseid, nagu Kristalliline Kuningriik ja tantsivad liikud.

Eduard Wiiraalte loomingu väärib kiitust selle järjepidevuse ja elukestvuse eest. Ta jätkas tööd isegi siis, kui oli siirdunud Oberhauseni Kunstiakadeemiasse, Weimarisse. Eduard Wiiralte kunst on praegu ära tuntud kogu maailmas ja ta teoseid on näidatud näitustel kogu maailmas.

Huvitavaid fakte Eduard Wiiralti kohta

Tõsi on aga see, et Eduard Wiiralt oli Suure Võidu II maailmasõjast pärast 20. sajandi alguses Eesti graafiline kunstnik, Indiaali maalikunstnik ja kunstiajaloolane. Tal oli erakordne visandamise oskus ja teda peetakse Eesti kunsti aareks. Wiiralti tööd on hinnatud tema detailide, liikuvuse ja vormide täpsuse poolest. Ta oli iseseisev ja oma stiilis maali- ja skulptuurikunstnik, kes õppis Pärnu Kunstiinstituudis, Ragi Kunstikoolis ning omandas hiljem Prantsuse Akademias. Ta oli üks Modernismi eestvedajatest ning tema tuntumad maalid hõlmasid barokse stiiliga arhitektuuriteoseid. Eduard Wiiralte loomingut vääribki igati tähelepanu oma kestvuse ja järjepidevuse eest.

Eduard Wiiralti mõju oma valdkonna ja Eesti ühiskonnale

Eduard Wiiralt on suurim nimekaim Eesti graafiline kunstnik ja üks tuntuimaid kunstnikke maailmas. Tema looming on olnud järk-järgult mõjukam, kuna see on inspireerinud üle kogu maailma nii tema ümberkaudsete osariiklike ja rahvusvaheliste vaatajate seas kui ka ajakirjanduses. Järgnevalt on loetletud tema kõige olulisemad saavutused ja nende mõju kujundamisel:

1) Kõige värskeim: Eduard Wiiralt on seotud nigelmaastiku loomisega Eesti kunstirealis. Tema ruumi- ja seinainstallatsioonid ja skulptuurid pakuvad paljudele kunstihoiatusele põhimõtteid, mis on olulised väga erinevates seisukohtades nii kodumaal kui välismaal.

2) Eduard Wiiralt oli innovaator ja liitmiskunstnikuks. Tema töödega kaasneb ainulaadne värvisüsteem, mis keskendub järk-järgult stseenide ja objektide detailidele.

3) Eduard Wiiraltil oli oluline roll kodumaal kunstiteoste, nagu maalide, skulptuuride ja vastuvõtmiste loomisel. Ta aitas kaasa fotograafia kui kunsti tähtsuse tõstmisele.

4) Eduard Wiiralt on üks olulisemaid eksponeerijaid, mis Eesti talupojakunsti ja maalide ajas. Tema loomingu intensiivne osalemine Eesti kunstikultuuri paljudes erinevates vormides on võimaldanud sellel püsivalt kasvada.

Eduard Wiiralt on toonud Eesti kunstile nii rahvusvahelist tunnustust kui ka siseriiklikku. Ta teosed on esitanud tappevaid sõnumeid, mille eesmärk on parandada meie kultuuri ja avaldada olulise mõju ühiskonnale. Eduard Wiiralt on oluline Eesti kunstnik, kes on inspireerinud kodumaist kunstiringkonda ja teinud Eesti pildimaailmaga tutvumise muuhulgas mugavamaks. Muinasmelistele kujutustele ja harmooniale võib omistada vaid taeva kõrgused maalid, mis on ehitatud oma sügaval sisemisest maailmast ja mida Eesti kodanikud tulevastes aastakümnetes kindlasti auahne edasi löövad.

Unverified vead ja jutud Eduard Wiiralti kohta

Eduard Wiiralt on üks tähtsamaid kujutavaid kunstnike ja graafikuid Eestis, ent tema isikliku elu kohta levivad siiski palju populaarseid ehk läbimurdmatuid väiteid ja rumalusi:

• Tal on veidi saladuses olev noorem abikaasa, naine, keda ta väljastpoolt ei näita.
• Ta olevat alati nappinud endale liigseid “lahkusaegu”.
• Tema loomingu salapärane ja varjatud ajalugu ei ole kunagi täielikult avatud.
• Kohtus ta olevat kohtunud seksuaalpartneritega.
• Ta olevat sündinud palju vaesemates oludes, kui ta ei oleks sugulane rikkurite suguvõsaga.
• Tal on 2 täiskasvanud poega.

Kahjuks ei ole kõiki neid väiteid kinnitatud ega kinnitamata, ning jäänevadki ainsaks Eduard Wiiralte elu kohta tuntud meelelahutuseks.

Share:

Leave a comment