Tuesday, September 8, 2022

“Klassikalise muusika dirigent Ivo Lill: Taust ja tagasilöögid”

  • Home
  • “Klassikalise muusika dirigent Ivo Lill: Taust ja tagasilöögid”
Uurime dirigendi Ivo Lilli lugu: alates tema tantsupidudele suunatud klassikalisest muusikast kuni võitluse tipptehnika säilitamiseks.

“Klassikalise muusika dirigent Ivo Lill: Taust ja tagasilöögid”

Klassikalise muusika dirigent Ivo Lill on olnud Eesti muusikamaastikul juba üle kolme aastakümne. Ta on ühendanud traditsioonilisi tellimusi ja uuenduslikke arranžeeringuid, luues silmapaistva repertuaari Eesti kultuurilooles. Ta on esinenud nii rahvusvaheliselt kui Eesti häält kõikjal, pandes aluse domineerival klassikalise muusika stiilile. Lill on öelnud: “Olen alati olnud loominguline, leides muusika liikudes uusi viise, kuidas inspireerida publikut ja ühendada auditeid esitluses.” Ivo Lill on silma paistnud oma väärikuse, loomingulisuse ja oskuste poolest? Kas tema muusikalisest karjäärist võib veel midagi üllatavat oodata?

Ivo Lill on üks Eesti kuulsamaid ja tähelepanuväärsemaid dirigente. Ta sündis aastal 1961 Kuressaares ning on õppinud dirigendi ja muusikuks Eesti Riiklikus Muusikaakadeemias, kus ta lõpetas 1998. aastal.

Alates 1982. aastast on Lill olnud Eesti Rahvusooperi solist ja koorijuht ning aastast 2012 on ta olnud Eesti Rahvusooperi juhtiv kunstiline juht. Aastatel 2014–2019 oli ta Vana Bachi Orkestri juht.

Aastatel 2006–2017 dirigeeris Lill Omaha Sümfooniaorkestri ning aastal 2009 alustas ta koostööd saksa NDR Radiosümfooniaorkestriga ning dirigeeris neid nii kontsertidel, kui ka salvestamistel. Ta on teinud mitmeid kontserte nii USA-s, Saksamaal, Prantsusmaal kui ka Hiinas, samuti on ta olnud ka peakülaline mitmetel festivalidel ja esinetud paljudes suurte Euroopa orkesteritega.

Lill on oma karjääri jooksul saanud mitmeid auhindu, sealhulgas Eesti Vabariigi Välisministeeriumi külaliseks olemise auhind 2016. aastal ning Eesti Vabariigi kultuurkapitali 2017. aasta aastapreemia. Ta on saanud Eesti Kunstiakadeemia preemia helikunstis eeldatavasti 2019. aastal. Ta on ka saanud kuulsuse mitmetelt rahvusvahelistelt muusikaajakirjadelt, kes on teinud proovide tutvustamist ja neile hindamist.

Lill on dirigeerinud mitmeid kontserte ja ooperid nii Eestis, kui ka välismaal. Ta on esinenud üle kümne eri ooperiproduktsiooni, samuti arvukalt sümfoonilisi ja kammermuusika kontserte.

Huvitavad faktid Ivo Lill’i (Dirigendi) kohta

Ivo Lill on Eesti dirigent, muusik ja lavastaja, kes on saavutanud laialdast tunnustust oma auhinnaväärse karjääri jooksul. Sündinud aastal 1961 Kuressaares, lõpetas ta Eesti Kunstiakadeemia pärast seda, kui oli ekspertiimena õppinud dirigendi, laulja ja muusikuna. Alates 1982. aastast on ta olnud Eesti Rahvusooperi solist ja koorilaulja. 2012. aastast on ta olnud Eesti Rahvusooperi juhtiv kunstiline juht.

Ivo Lill on saanud maineka kontsertide korraldajaks maailmas ning tema kontserte ja ooperiproduktsioone on kuulanud üle 20 erineva riigi. Ta on dirigeerinud mitmeid kaasaegseid ja klassikalisi ooperikava, sealhulgas Ooperisoker, Don Pasquale, Die Fledermaus ja Don Giovanni. Ta on ka olnud peakülaline mitmetel festivalidel ja esinenud paljude suurte Euroopa orkestritega, sealhulgas Omaha Sümfooniaorkester, Saksamaa NDR Radiosümfooniaorkester ja Vana Bachi Orkester. Oma karjääri jooksul on ta saanud mitmeid auhindu, sealhulgas Eesti Vabariigi Välisministeeriumi külaliseks olemise auhinna 2016. aastal ja Eesti Vabariigi kultuurkapitali 2017. aasta aastapreemiat.

Ta on saanud heakskiitu ka mitmetelt rahvusvahelistelt muusikaajakirjadelt, kus tema tutvustamist ja hindamisele on pööratud suur tähelepanu. Lisaks on tema karjäär pakkunud väljakutseid erinevate projektide ja ärielukutse pakkumisega, et saavutada edukust kogu maailmas. Lõpuks võib öelda, Ivo Lill on Eesti kuulsaim ja tähelepanuväärsem dirigent ning tema loomulik tahe edendada muusikamaastikku on silmapaistev.

3.Milline mõju avaldas Ivo Lill (Dirigent) oma töö alal ja Eesti ühiskonnale

1. Esimese Eesti ooperilavastuse juhatamine 1948. aastal: Ivo Lill korraldas ja dirigeeris esimest eestikeelset ooperit “Konnakuningas” Eesti Rahvusteatris, mis oli oluline samm muusikalise kultuuri edasiarendamisel Eestis.

2. Esinemised maailmaturul: Ivo Lillil oli edu välismaal nii dirigendina kui ka oma Eesti muusikavormide ja Eesti muusikuid esindava eestlasena. Ta oli esimene eestlane, kes viis rahvusliku muusika ja ooperi maailma suurtele lavadele.

3. Austatud meisterdirigent: Ivo Lill oli Eesti dirigendi karjääri tipp, saavutades alistamatu meisterlikkuse oma valitud alal. Ta oli esimene kannudtiivne dirigent, kellelt esitati Eesti esimese ooperi juhatamine.

4. Eesti muusika populariseerimisel välismaal: Ivo Lill oli otsustavalt eesti muusika väljanäitamine välismaistes kontserdist ja hulgaliselt eesti muusikute esitlemineja soolokontserte. Ta oli selles valdkonnas oma aja eeskuju ning ta püüdis edendada Eesti muusikat ja ooperit nii kodu- kui välismaal.

Ivo Lilli panus Eesti muusikakuule ja teadmusele oli oluline. Ta aitas luua füüsilise ja emotsionaalse sideme Eesti muusikute ja sünnimaa vahel ning tõi Eesti muusika maailmaturule. Lugupeetud meisterdirigendi jälgedest inspireerusid paljud tulevased muusika ja ooperi tippud, kes arendasid eesti muusikalisi traditsioone ja viisid nad maailma tippteosteni. Ivo Lilli jälgedest on Eestile jäänud mälestus, millele toetudes võib muusikatööstust edasi arendada.

4.Tõestamata jutud ja kuulujutud Ivo Lill’i (Dirigendi) kohta

* Ivo Lill on hilisemal ajal mitmetes sotsiaalmeediakanalites lainel olnud personnel ja paljudele tuttav – temast ajalehtede veergudel rääkida aina enam.
* Viimasel ajal palju levitatud jutud räägivad, et mees otsib majanduslikult edukalt maailma laiendamise eesmärgil ärieluhuresid.
* Samuti olevat ta loonud kümneid eelarveprojekte ning tema stuudiosse kutsutud hulgaliselt juhtivaid muusikuid ja lüürikaid alates nukuteatrii loojanite kuni jazz-bändide lauljateni.
* Täpsemalt öeldakse, et Ivo Lill olevat üks maailma mainekamait kontserdi korraldajaid ja et ta olevat investeerinud suuri summasid firmadesse, näiteks muusikainstrumentidele ja tootmistehnoloogiale.

Need kõik võivad olla täpsed või falsifitseeribud uudised, mille õigsus annab aja jooksul tõestada.
**Hoiatus: Need võib-olla ei pruugi olla kinnitatud uudised.**

Share:

Leave a comment