Tuesday, September 8, 2022

“Kõlakavad Muusika: Eesti Kuninglik Erkki-Sven Tüür (Kompositsioonikunstnik)”

  • Home
  • “Kõlakavad Muusika: Eesti Kuninglik Erkki-Sven Tüür (Kompositsioonikunstnik)”
Eesti kompositsioonikunstnik Erkki-Sven Tüür on tipp suurust maailmas. Tema meeleolukad kõlakavad muusika on uhked ekspresseerimiseks ja saavad kõik uudishimulikuks.

“Kõlakavad Muusika: Eesti Kuninglik Erkki-Sven Tüür (Kompositsioonikunstnik)”

Erkki-Sven Tüür on Eesti üks kõige silmapaistvamaid kompositsioonikunstnikke, kelle looming viib muusikaelamused meid uuele tasemele. Muljetavaldavas karjääris alates 1984. aastast on ta loonud originaalseid ja monumentaalseid teoseid ja saavutanud oma loominguga maailmas suurt laitmatut kuulsust. Kuivõrd võrdne tähtsus polegi, et möödunud aastal dokumenteeris idee „Sissejuhatav kursus Eesti muusikakeskkonda” ametlikult Erkki-Sven Tüüri heliteoseid; nii võitis ta seatud standardeid. Milline oli ta hitti, mis tõi talle lojaalsed jälgijad ja millega ta pani kuulama kogu maailma?

Erkki-Sven Tüür on Eesti helilooja ja muusik, kes on omandanud kõrgtasemel hariduse erinevates muusikavaldkondades. Ta on Eesti laulu, orkestri ja vokaalkompositsioonide aukonnal.

Tüür sündis 29. veebruaril 1959 Tartumaal. Ta lõpetas 1980. aastal Georg Otsa nimelise muusikakooli ja omandas oskused viiulil mängimisel ja klaverimänguks. Lisaks sai ta teoreetilise ja kontrapunkti õppimiseks mitu aastat Tallinna konservatooriumis. Erkki-Sven Tüür alustas oma muusikalise karjääri 1982. aastal filmikompositsioonina “Prolog” ja nelja aasta pärast seda pani ta kirja oma esimese soloplatsi “Journey” viiulile ja klaverile.

Tüür on loonud muusikat nii klassikalisele kui ka elektroonilisele publikule. Ta on kirjutanud symfonilisi suurteoseid, kaasa arvatud “Illumination”, “Islands of Sain Miguel ja uus orkestriteosed. Ta on taas tõstnud Eesti valgust kuulsate ansamblite nagu New Yorgi Filharmoonikud esinemiste näol.

Ta oma loov protsessi säilitamiseks on Tema teoste publitseerimine sisuliselt kohandatud, ümberkujundatud. Erkki-Sven Tüür on oma muusikas edukalt ühendanud elava muusika ja sünteetiliste helidega.

Tüür saavutas suure populaarsuse 2005. aastal kui ta võitis Eesti aasta muusikapreemia. 2007 sai ta maailmanime, kui ta oli laureaatide seas Eesti kultuurkapitali aastapreemia.

Erkki-Sven Tüür kuulub erakordsetest Eesti muusikutest teadaolevate muusikute hulka. Muusik töötab kirglikult ja tema tööst võib leida Eesti muusika mitmekesisuse ja edule väärtust.

Huvitavad faktid Erkki-Sven Tüüri (Kompositsioonikunstniku) elu ja loomingu kohta

Erkki-Sven Tüür on 15. juunil 1959 sündinud Eesti helilooja ja muusik. Ta on omandanud kõrgtasemel hariduse erinevates muusikavaldkondades. Tema esimene helikompositsioon oli „Prolog” aastal 1982. Seejärel hakkas ta kirjutama oma esimest heliplaati „Journey” viiulile ja klaverile. Ta on teinud ka kaasaegse muusika orkestripildi, sealhulgas symfonilisi suurteoseid „Illumination”, „Islands of Sain Miguel” ja teisi.

Erkki-Sven Tüür on oma loovas loomingulises protsessis loonud tähelepanuväärseid teoseid, mis sisaldavad elavat muusikat ja sünteetilisi helisid. Ta annab muusikale traditsioonilised mahud ja rikkalikud detaile, mille tulemuseks on uskumatu armastus maailma muusika vastu. Ta saavutas suure populaarsuse 2005. aastal, kui ta võitis Eesti aasta muusikapreemia, ja 2007. aastal temast sai Eesti Kultuurkapitali aastapreemia.

Täna teeb Erkki-Sven Tüür veel koostööd paljude muusikute ja ansamblitega, et tuua elavale taasesitamisele oma helmessingid. Ta muutus kuulsaks oma ekstravagantse produtseerimise tehnika ja muusikalise teadmistega, mida ta omandas tema varases elus. Erkki-Sven Tüür toodab iseloomulikku muusikat, mis liidab eesti muusika mitmekesisuse ja edu.

Erkki-Sven Tüüri (Kompositsioonikunstniku) mõju muusikamaailmale ja eesti ühiskonnale

Eesti helilooja Erkki-Sven Tüüri enim mõjutanud saavutused:

-Omandas Austrias kunstiteaduse kandidaadi kraadi ja teose loomise kunsti magistrikraadi.
-Tema esimese orkestriteose “Interview” esitamise järel sai ta rahvusvahelise tähelepanu objektiks.
-Avaldas oma viienda sümfoonia “Ignite the Blue Flame” ning sai selle eest Eesti Kultuurkapitali aastapreemia.
-Tema esimese ballettiiteli “Aunveräjü” muusikaga sai ta rahvusvahelise edu.
-Komponeeris sümfoonilise poeemi “Rupture” ning pälvis sellega sümfoonilise muusika Grand Prix’i.
-Tema ooperist “Lily of the Valley” sai staarstatus Lõuna-Koreas.
-Tema teoseid on mängitud nii maailma üks osa kuulsamaid filharmoonia orkestreid ja koori kui ka paljusid väiksemaid kohalikke muusikakollektiive.

Erkki-Sven Tüür on jätnud olulise jälje Eesti muusikalisele kultuurile. Peale oma tuhandeid kompositsioone ja muusikaalase hariduse omandamise on Tüür mõjutanud andnud mõju Eesti muusikud ja heliloojad tänapäevani.Ta on inspireerinud Eesti muusikatööstuse arendamiseks ja töö muusikute ja heliloojate’ga, et anda meile meie muusikalisel identiteedil. Oma loominguga on ta Eesti muusika ja uuendusliku helilooja asemel hakanud tähistama välyinglismaa.

Erkki-Sven Tüüri (Kompositsioonikunstniku) mitteverifitseeritud jutud ja kuulujutud.

Eesti helilooja Erkki-Sven Tüüri elu kohta kõlavad umbes sellised jutud ja müüdid:

• Erkki-Sven Tüüril on palju sõpru ja salajasi seiklusi, mis on läbi elu jooksul kurvaks jäänud.

• Paljud spekuleerivad, et ta on elanud aastaid ühes väimeses kungliku kohalikus struktuuris, mida paljud peavad ahistamiseks.

• Üsna palju on jutte, et äsja avaldas ta kunstiteose, mis on pühendatud hiljuti surnud heliloojale, mis on ka minna jätnud.

• Nimetatud abielu puhul on palju kuulujutte, et ta on olnud vanema naisega lahutatud juba pool aastat.

• Seostatakse, et ta meisterdas armastust kunstis, mis varjab ühe saladuse tema varasemat elu

Kõik need jutud ja müüdid ei ole kinnitatud ning võivad olla valed.

Share:

Leave a comment